Diploma Thesis

  • Performance evaluation of Fulcrum codes and BATS codes (Yicong Su) – supervisor: Vu Nguyen
  • Investigation of Reinforcement Learning Strategies for Routing in Software-defined Networks (Peter Sossalla) – supervisor: Justus Rischke
  • Optimizing Broadcast Delivery in Dynamic Wireless Mesh Networks (Marek Sobe) – supervisor: Simon Wunderlich
  • Design and Evaluation of a Network Softwarization Platform for Edge and In-Network Computing (Patrick Ziegler) – supervisor: Zuo Xiang
  • Mobilizable Service States in Mobile Edge Cloud (Zhongyi Fan) – supervisor: Giang Nguyen and Tung Doan
  • Learning Coding Schemes (Alexander Sarmanow) – supervisor: Vincent Latzko
  • Coded Caching in the Interplanetary File System Context (Sandra Zimmermann) – supervisor: Juan Cabrera
  • Technologietransfer am Beispiel von 5G Insellösungen (Alina Ostenda) – supervisor: Thomas Höschele
  • Learning Optimal Congestion Control Algorithms (Christian Vielhaus) – supervisor: Vincent Latzko
  • On the Scalability of the Joint Compressed Sensing and Network Coding in WSNs (Ulrich-Matthias Schäfer) – supervisor: Maroua Taghouti and Máté Tömösközi
  • Deep Reinforcement Learning for Traffic Control (Johannes Busch) – supervisor: Vincent Latzko

Master Thesis

  • Zentrales Kreuzungsmanagement für autonome Fahrzeuge über die Mobilfunkverbindung (Dennis Metzger) – supvervisor: Oleksandr Zhdanenko
  • Theme Improving Next-Generation Video Codec Segmentation using Deep Learning Techniques (Cheng Chiang Huang) – supervisor: Vincent Latzko
  • Approximating optimal Broadcast in Wireless Mesh Networks with Machine Learning (Giovanni Perin) – supervisor: David Nophut

Student/Bachelor Thesis

  • Evaluation Adaptive Placement and Migration Approaches for Cloud Applications on the Network Softwarization Emulator (Carl Collmann) – supervisor: Zuo Xiang
  • Comprehensive Comparison on MEC Live Service Migration between Docker containers and Virtual Machines (Florian Kemser) – supervisor: Roberto Torre
  • Configuration of a TSN and SDN capable network node using OpenDaylight in a time sensitive industrial context (Lukas Pingel) – supervisor: Marian Ulbrucht
  • Analysis and Comparison between State Migration and State Replication Techniques in Docker Containers (Leyi Xu) – supervisor: Roberto Torre
  • Analysis and Improvement of the Docker Container State Migration Algorithm (Xiaochu Tan) – supervisor: Roberto Torre
  • Evaluation of the Loss Rate on Multipath Wireless Communication (Lingjie Ji) – supervisor: Elif Tasdemir
  • Feasibility Study for High Mobility Wireless Mesh Networks using Drones (Funing Xia) – supervisor: Simon Wunderlich
  • Implementation of Sliding Window Compressed Sensing (Pablo Millàn) – supervisor: Maroua Taghouti
  • Implementation of Overlapping Progressive Shortening for Unequal-Sized Packets (Xiaoyan Yu) – supervisor: Maroua Taghouti